Piątek, 3 maja 2024 r.
Supermaraton drogami dwóch powiatów. Kolarze na szlaku Don Kichota
22.08.2015 r.
Krótki film: pokaż »

Prawie 500 kolarzy z całej Polski wystartowało w I Supermaratonie Szosowym w Nietążkowie. Kolarze rywalizowali na dystansach giga (258 km), mega (172 km), mini (86 km).
Trasa zawodów wiodła drogami powiatu leszczyńskiego i kościańskiego.
Organizatorem maratonu był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowiczaw w Nietążkowie, Uczniowski Klub Sportowy „Junior” Nietążkowo oraz Leszczyński Klub Kolarski.
I Supermaraton Szosowy wystartował przy sali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie. Od godziny 7 rano 22 sierpnia 2015 r. co 3 minuty startowała grupa po 10 osób. Trasa zawodów przebiegała przez pięć gmin i dwa powiaty: Nietążkowo, Robaczyn, Stare Bojanowo, Sierpowo, Górka Duchowna, Sulejewo, Popowo Wonieskie, Wojnowice, Ziemnice, Świerczyna, Miąskowo, Boża Wola, Krzywiń, Żelazno, Wieszkowo, Lubin, Krzywiń, Gryżyna, Świniec, Jurkowo, Zgliniec, Wonieść, Karmin, Popowo Wonieskie, Sulejewo, Olszewo, Stare Bojanowo, Bruszczewo, Śmigiel, Nietążkowo. Patronem trasy maratonu jest legendarny Don Kichot, który walczył z wiatrakami. A tych na trasie maratonu nie brakuje. Maraton jest zaliczany do Pucharu Polski. Jest jedną z czternastu imprez tego cyklu. Ludzie objeżdżając nasz maraton zbierają punkty do klasyfikacji generalnej. Grupa ok. 300 – 400 osób, poruszają się po tych zawodach w całej Polsce. Do startu zgłosili się też zawodnicy lokalni.
Zawody rozgrywane były na trzech dystansach zaliczanych do punktacji Pucharu Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych. Na trasie mini mierzącej 86 km zwyciężył Paweł Ziober z Wrocławia (Rycerze Rolanda Środa Śląska) z czasem 02:16:11. Drugi był Michał Stachowski z Leszna (Real 64-sto) – 02:16:13, trzeci Zbigniew Kubicki z Sianowa (Koszalin) – 02:16:55. Wśród kobiet triumfowała Małgorzata Zimnicka z Łasku (Jastrzębie Łaskie) – 02:26:27. Druga w klasyfikacji jest Agata Czekin ze Stargardu Szczecińskiego (STC Stargard) – 02:33:46, trzecia Joanna Kucal z Konina (KS Team Stare Miasto) – 02:46:01. Była to najliczniejsza konkurencja.
Na dłuższym dystansie mega – 172 km kolarze jechali dwie pętle, a najszybszy był Paweł Światlak z Sulechowa (Legarto Logistic) – 04:36:46. Drugi był Przemysław Rozwalka z Goniembic (MW Invest Group) – 04:40:57, trzeci Michał Ratajczak z Rawicza (RSC Bike Rawicz) – 04:41:17.
Małgorzacie Rajczybie z Wrocławia przejechanie dystansu mega zajęło 6 godzin 2 minuty i 47 sekund. Sławomira Glapiak z Leszna (LKK Leszno) pokonała tę trasę w czasie 06:25:59, a Ewa Skórka ze Świnoujścia (KS Uznam) – 07:00:31.
Najdłuższy dystans z jakim zmagali się uczestnicy wyścigu wynosił 258 kilometrów. – Do pokonania tej trasy trzeba być odpowiednio przygotowanym i mieć doświadczenie.
Najlepszy czas na dystansie giga uzyskał Piotr Chmielewski ze Stargardu Szczecińskiego (Państwowa Straż Pożarna) – 07:26:27. Na drugim miejscu uplasował się Tomasz Grabowy z Chrzanowa 07:26:28, na trzecim Paweł Sojecki z Jaworzna – 07:27:03.
W klasyfikacji kobiet na dystansie giga zwyciężyła Małgorzata Kubicka z Nowogardu (Dziki Koszalin) – 08:58:40, druga była Barbara węglarska z Trzebnicy (KKS Trzebnica) – 09:22:13, a trzecia Renata Glazer z Chrzanowa – 09:33:04.
Na trasie 30 kilometrów odbyła się również rywalizacja rodzinna, w której zwyciężyła Joanna Stefaniak z Pniew – 01:04:07. Ten dystans, jako druga, pokonała Pani Dyrektor ZSP Nietążkowo Arleta Adamczak-Puk oraz Pani Burmistrz Małgorzata Adamczak.
W ramach imprezy przeprowadzono również I Mistrzostwa Służb Mundurowych na dystansie mini. W tej kategorii zwyciężył Paweł Ziober z Wrocławia (Rycerze Rolanda Środa Śląska) – 02:16:11. Z naszego regionu najlepiej spisał się Piotr Mulczyński ze Śmigla (ŚTC Śmigiel) – 02:21:17, który uplasował się na piątej pozycji. Pełne wyniki: http://live.ultimasport.pl/

foto ze strony sport.elka.pl – Łukasz Witkowski

solidarni-z-ukrainą
e-dziennik   „Czas zawodowców BIS|- zawodowa Wielkopolska”|Patronat Politechniki<br />Poznańskiej